Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Gruplar İçin Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi

Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi, genel psikolojik sıkıntı hali ile bağlantılı olan spesifik kişilerarası problem alanları üzerinde çalışan, kısa süreli bir psikoterapidir. Grup formatı, kişilerarası problemler üzerinde çalışmak ve benzer zorluklarla mücadele eden hastalarla kişilerarası becerileri geliştirmek için ideal bir ortamdır.

Grup KİPT’ in hedefi; grup üyelerinin sıkıntılarını rahatlatmak için gerekli olan tutarlı ve güvenilir sosyal desteği mümkün olan en kısa sürede sağlamaktır. Grup KİPT, bireysel KİPT’ ten daha fazla yapılandırılmış olmakla birlikte, yine de klinik esnekliğe olanak tanır. Grup KİPT’ in spesifik bir gündemi, yapısı ve belirlenmiş bir bitiş noktası vardır. KİPT’ in genel kuralları, bireysel ve grup uygulamalarında da aynıdır.

Başlangıçta Grup KİPT’ in etkinliği, tıkınırcasına yeme bozukluğu tedavisinde gösterilmiş olup günümüzde birçok hasta grubunda (örneğin ileri yaşlılar, ergenler, gaziler…), çeşitli psikiyatrik bozukluklarda (TSSB, depresyon, aşırı yeme bozukluğu…) kanıta dayalı etkinlikle kullanılmaktadır. 

Grup KİPT uygulamak için, klinisyenler KİPT teorisi ve pratiği ile grup psikoterapisi ve pratiğinin yanı sıra KİPT’ in kavramları, stratejileri ve teknikleri konusunda kapsamlı bilgi sahibi olmalıdır.

Duyurular

KİPT 2023 Eğitimi

Türkiye KİPT Derneği olarak 14 Ocak 2023’te gerçekleşecek olan Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Modüler Eğitimi hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz.

Devamını Oku »