Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

KİPT Süpervizyon Eğitimi

KİPT Süpervizyon Eğitimi Nasıl Yapılır?

KİPT Modüler eğitimlerini tamamlayan bir kişinin KİPT Psikoterapisti unvanını alabilmesi için; yetkili bir süpervizör ile 2 olgunun süpervizyonunu da başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Süpervizyon, bireysel KİPT uygulama becerilerinin geliştirilmesi açısından da önem arz eden bir çalışmadır.

KİPT Derneği, süpervizyon aşamasının tamamlanması için 2 ayrı olgunun süpervizyonunun başarıyla tamamlanmasını gereklilik olarak belirlemiştir. Bu iki olgunun her birinden en az 8 süpervizyon yani 2 olgu için toplam 16 süpervizyon seansı yapılması gerekiyor. Her bir olgu için her bir görüşmenin özeti ve yapılması gerekenlere uyumluluğu ölçen formları içeren bir portfolyo hazırlanarak terapi sonunda süpervizöre sunulması gerekmektedir. 

*Süpervizör katılımcının danışanıyla görüşmesinin 1 seansının süpervizyonu için toplam 1.5 saat ayırmaktadır( 1 saat kayıt dinleme, 30 dakika bireysel ya da grup süpervizyonu). 

Süpervizyon aşaması iki şekilde tamamlanabilir; 

  1. Kişi tek başına süperviyon almak isterse (Bireysel süpervizyon):

2 olgu için toplam 16 süpervizyon seansı alması gerekecektir. Bu 16 süpervizyon seansına ilave olarak süpervizyon alan kişi kendisini geliştirmek ya da danışanı ile yaptığı terapi seanslarında daha fazla geribildirim almak arzusunda olursa daha fazla süpervizyon talep ederek devam edebilir. 

  1. Grup halinde süpervizyon almak istenirse :

Grubun en az 3 en fazla 6 kişilik olması önerilir. 5 kişilik bir grup oluşturulduğunu düşünürsek ve her bir seansta iki ayrı kişinin olgusunun süpervizyonu yapılırsa: bu senaryoda her bir katılımcının süpervizyonunu tamamlaması için 16X5=80 süpervizyon oturumuna katılımı olacaktır. Her süpervizyon görüşmesinde iki olgunun süpervizyonu yapılacağından dolayı bu süreç bir olgu için 40, iki olgu için toplam 80 süpervizyon seansı şeklinde olacaktır. Böylece grup ortamında daha farklı danışan, terapist, problem alanı üzerinden daha çok pratik ve süpervizyon geribildirimi almak şansı olacaktır. 

Daha detaylı bilgi ve iletişim için; 0552 349 24 25 veya kisilerarasipsikoterapi@gmail.com hesabından bizlere ulaşabilirsiniz.

Duyurular

KİPT 2023 Eğitimi

Türkiye KİPT Derneği olarak 14 Ocak 2023’te gerçekleşecek olan Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Modüler Eğitimi hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz.

Devamını Oku »