Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

KİPT’in Uygulama Alanları

Klinik tedavi kılavuzlarında KİPT hafif–orta şiddette depresyonun tedavisinde monoterapi olarak kabul görmektedir. KİPT bipolar bozukluk, yeme bozuklukları, kaygı bozuklukları ve travma sonrası stres bozukluğu, borderline kişilik bozukluğu gibi psikiyatrik bozuklukların tedavisinde de kullanılmaktadır. KİPT distimik bozukluğu olan hastalar için de uyarlanmıştır. Bipolar bozukluğu olan hastalar için uyarlanmış Kişilerarası İlişkiler Sosyal Ritim Terapisi (KİPT-SRT) daha sonra yapılan araştırmalarla da bu hasta grubunda özellikle yeni ataklara karşı koruyucu etkinliği kanıtlanmış bir psikoterapidir. Kişilerarası İlişkiler Sosyal Ritim Terapisi, özellikle hastaların yaşadıkları kişilerarası sorunlar, uyku ve sosyal ritmindeki bozulmaların atakları tetiklediğinin hasta tarafından da fark edilmesini ve bu şekilde hayatında yapacağı düzenlemelerle tedavi süreçlerini kolaylaştırmasını amaçlamaktadır.

Ergenler, yetişkinler, doğurganlık çağında olan kadınlar, yaşlı yetişkinler gibi farklı geçiş dönemlerinde olan hastalara uygulanabilmektedir. KİPT’in ergen hastalara uyarlanmış şekli, ergenlerde depresyonla ilişkili olduğu düşünülen mevcut ilişki sorunlarına odaklanır. KİPT ergen depresyonunda kanıta dayalı bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Doğurganlık çağında görülebilecek gebelik depresyonu, doğum sonrası depresyon, düşük sonrası depresyon, infertilite tedavisi sırasında depresyon durumunda da uygulanabilen KİPT başarılı sonuçlar vermektedir. Bireysel, grup, aile veya çift terapisi olarak uygulanabilmektedir.

Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Derneği

Duyurular

KİPT 2023 Eğitimi

Türkiye KİPT Derneği olarak 14 Ocak 2023’te gerçekleşecek olan Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Modüler Eğitimi hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz.

Devamını Oku »